Środa- 1 kwietnia :)

Cześć przedszkolaki! <3

Dzisiaj opowiemy sobie, jak ważna jest praca rolnika.

A może Wy wiecie:

* Kto to jest rolnik?

* Jakie czynności wykonuje rolnik?

* Dlaczego praca rolnika jest ważna?

Porozmawiajcie o pracy rolnika ze swoimi rodzicami, odpowiedzcie wspólnie na powyższe pytania. Poniżej zamieszczamy obrazki, które mogą być pomocne :)

A może znacie jakieś maszyny rolnicze? :)

Maszyny rolnicze

Zachęcamy do wykonania kilku zadań tematycznych:

1. Czy potraficie narysować jakąś maszynę rolniczą? Spróbujcie! :)

2. Może nauczycie się śpiewać wspólną piosenkę o rolniku? Możecie się również do tej piosenki razem pobawić :) (link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=1lIx-GrFkjo&fbclid=IwAR1b5tcJwjFzXRjvUQdcXM8sCQSIUxoIRM6SPMOOpk43-7SSprxGMb5hLbc

Tak, tak.. Pamiętamy! Dzisiaj 1 kwietnia- prima aprillis :)

Mamy też kilka zabaw z tej okazji..

1. Prima aprilis to święto żartów i uśmiechu. Rozruszajcie śmiechem Wasze buzie. Wyobraźcie sobie jak mógłby brzmieć śmiech: konia/myszki/świnki/kurczaczka i spróbujcie śmiać się jak wymienione zwierzątka

2. Zamieńcie się rolami z mamusią/tatusiem. Przez dziesięć minut rodzice zachowują się jak dzieci, a dzieci jak rodzice :) Przy okazji przypomnijcie sobie jak nazywają się dzieci wiejskich zwierzątek  (można wykorzystać wiersz Stanisława Kraszewskiego „Na wiejskim podwórku"

  Wiersz :)

3. Wyjdź na chwilkę ze swojego pokoju/salonu/kuchni. Mama/tatuś zrobi małego psikusa i zmieni położenie kilku przedmiotów. Ciekawe czy uda Ci się je wskazać i odłożyć na miejsce.

Udanej zabawy! :)


Hej, hej! :)
Przed wami kolejne wyzwanie! Lubicie kolorowe wiosenne kanapki?- My tak! A najbardziej smakują te zrobione wspólnie! <3
Zajrzyjcie do lodówki i poszukajcie jak najwięcej warzyw, które nadają się na najpiękniejszą wiosenną kanapkę. Możecie użyć również wędliny i serka - im więcej kolorów- tym lepsza, zdrowsza kanapka! :) Przygotujcie pieczywo. Ale najpierw... Pamiętajcie, aby dokładnie umyć ręce i warzywa!
Może uda Wam się stworzyć kwiatka, albo zrobicie ludzika? Wszystko zależy od Was! :)
Kanapki możecie przygotować na śniadanko bądź na kolację :)
Zachęcamy również do nauki krótkiego wierszyka:
"Na śniadanko lub kolację
jem warzywa i mam rację,
że to daje siłę, zdrowie
zuch- przedszkolak też to powie!"

Pochwalcie się efektami waszej przepysznej pracy w komentarzach pod postem :)
Życzymy smacznego! 

Wtorek- 31 marca :)

Kochane Biedronki, Kochane Motylki <3

Przyszła pora na pierwsze zadania :)


1. Przeczytajcie wspólnie z rodzicami krótkie opowiadanie o „Małym kaczorku Ptasiu” i odpowiedzcie na poniższe pytania:

* Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?

* Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nich udział?

* Kogo kaczorek Ptaś chciał nauczyć pływać?

* Jak oceniacie zachowanie kaczorka?

* Co powiedziała Pani Gęś, osłaniając kurczaczka?

* Co to znaczy, że nikt nie może nikogo do niczego zmuszać?

Treść opowiadania załączamy poniżej :)


2. Nawiązując do naszego opowiadania, zachęcamy również do wykonania pracy plastycznej „Kaczorek”, tzw. płaskie origami, która wykonana będzie z samych kółek :) Komu uda się stworzyć swoją kaczkę może wymyślić dla niej jakieś ciekawe imię :) Można również dorysować otaczający ją krajobraz. :) Do wykonania zadania będą nam potrzebne kolorowe kartki, jeśli nie posiadacie takich w domu, wycięte kółka można pokolorować kredkami :) Załączamy jedną z naszych prac jako wzór. Efekty prosimy umieszczać w komentarzach pod postem :)

Link do opowiadania: file:///C:/Users/Aurelia/Desktop/Wtorek/Ma%C5%82y%20Kaczorek%20Pta%C5%9B.html

Należy go skopiować i wkleić w pasek wyszukiwarki 

Kaczorek- Zadziorek :)


Kochane przedszkolaki! <3

A czy wy wiecie co dają nam zwierzęta z wiejskiego gospodarstwa?

Spójrzcie na obrazki, które Wam udostępniamy, obejrzyjcie również bajkę edukacyjną, którą załączamy i zaproście rodziców do wspólnej zabawy. :)

Jak produkowane jest mleko?


1. „ Co od kogo mamy?”- przyjrzyjcie się uważnie obrazkom, które umieściliśmy w poście, do każdego z obrazków przyporządkowane są domy, dzieci i ulubione pożywienie krów, owiec oraz kur. Czy potraficie je nazwać? A może uda Wam się znaleźć w waszych domach produkty, które dają nam zwierzaki?

2. „Zgadnij, co to za przysmak”- zabawa rozwijająca zmysł węchu i smaku. Jeżeli udało Wam się znaleźć produkty pochodzenia zwierzęcego -wykorzystujemy je w tej zabawie (może to być: mleko, jogurt, ser biały, żółty, śmietana, kefir, masło, itp.), przygotowujemy po odrobinę każdego z nich na talerzyki, bądź wlewamy do kubeczka. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie każdego z nich używając do tego jedynie zmysłu węchu oraz smaku. Owocnej degustacji! :)

3. A może chcecie pobawić się razem kaszą manną, bądź mąką? Mamy dla Was propozycję na świetną zabawę doskonalącą motorykę, percepcję wzrokową oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Do zabawy potrzebujemy tackę, bądź talerz, kaszę mannę bądź mąkę oraz odrobinę wyobraźni. :) Przykładowy obraz z zabawy udostępniamy poniżej.

Udostępniamy również ciekawą prezentację multimedialną :)

Zwierzęta na wiejskim podwórku

Czekamy na zdjęcia pod postami! :)

Miłego dnia. 

Obrazki do zajęć :)Poniedziałek- 30 marca :)

Witamy po weekendowej przerwie <3

W tym tygodniu przypomnimy sobie jakie zwierzęta mieszkają na wsi. Spróbujcie wyobrazić sobie wiejskie podwórko... Jakie zwierzęta widzicie? A może rozpoznamy je za pomocą wydawanych przez nie odgłosów? :) Spójrzcie na obrazek, na pewno będzie pomocny! :)

Skoro przypomnieliśmy sobie kim są mieszkańcy wiejskich podwórek, przyszła kolej na propozycję zadań do wykonania:

1. Czy w Twoim domku masz książeczki o zwierzątkach? Jeśli tak - poszukaj ich i obejrzyj/poczytaj razem z rodzicem.

2. Odrysuj rączkę mamy/taty na kartce. Teraz wspólnie spróbujcie dorysować takie elementy, aby powstał rysunek wybranego wiejskiego zwierzątka. (oto przykładowe zwierzątka z rączek) Przykładowe zwierzątka :)

3. Pobaw się do słów piosenki: "Jak chodzą zwierzątka"  Muzyka :)

4. Przyjrzyjcie się obrazkowi, który załączamy. Wymieńcie jakie zwierzęta znajdują się na obrazku. Policzcie je. Podzielcie ich nazwy na sylaby. Który wyraz ma najwięcej sylab? A może spróbujecie je również przegłoskować?

Odgłosy zwierząt :)

Obrazek do zajęć :)

Miłej zabawy! :)


Przyszła pora na kolejne zadania :)

Czy znacie program dla dzieci pt. „Domowe przedszkole”? Przedstawiamy Wam ciekawy odcinek, który dotyczy omawianej przez nas tematyki „Co słychać na wsi?”. Zapoznajcie się z podanym odcinkiem. Oglądajcie uważnie, bo mamy dla Was zadania :)

1. „Wiejska zagroda”- na pewno każdy z Was ma klocki lego :) A kto posiada figurki wiejskich zwierząt? Zadanie polega na wybudowaniu z klocków lego zagród dla naszych zwierzaków. Figurki można zrobić również samemu, np. z plasteliny :)

2. Czy oglądaliście dokładnie podany przez nas program? Jeżeli tak, to na pewno widzieliście co dzieci stworzyły na koniec odcinka. Tak, to była makieta farmy :) Czy potraficie zrobić podobną? Zaproście do zabawy swoje rodzeństwo oraz rodziców. Możecie użyć do tego pudełek po herbacie, lekach, itp. oraz wszelkie „kreatywne” przedmioty, które macie w swoich domach :) Figurki zwierząt możecie wykonać z ciastoliny bądź plasteliny :)

Na zdjęcia makiet czekamy w komentarzach pod postem :) Makiety można wysyłać do końca tygodnia :)

"Co słychać na wsi?"

Zapraszamy do zabawy!

Piątek- 27 marca :)

Dzień dobry Biedronki, Dzień dobry Motylki! <3 

Dzisiaj piątek i jak w każdy piątek mamy dla Was coś ekstra! :) 

Przyszła pora na sensoplastykę! :) Niestety w obecnej sytuacji nie możemy pobawić się razem, ale proponujemy, aby w dniu dzisiejszym każdy z Was razem ze swoimi rodzicami i rodzeństwem przygotował w domowym zaciszu wyjątkową masę plastyczną- ciastolinę :) 

Do zrobienia masy potrzebujemy: mąkę pszenną, olej, ciepłą wodę oraz barwniki spożywcze (mogą być również te naturalne, np. kakao, kurkuma, kawa mielona, cynamon). Wszystkie składniki dodajemy „na oko”, ale bazujemy na mące i do niej dodajemy powoli następne składniki i wyrabiamy. Masa jest gotowa wtedy, gdy przypomina wyrobione ciasto :) Do naszej masy możemy dodać również aromaty spożywcze :) 

Co można zrobić z takiej masy?- mnóstwo rzeczy, a przede wszystkim bawić się i tworzyć! :) 

Komu uda się zrobić zajęcia z sensoplastyki może pochwalić się swoją ciastoliną w komentarzu pod postem :)

Udanej zabawy! 


Mamy też coś specjalnego dla naszych Biedronek :) 

Pamiętacie zabawy i tańce do piosenek, które ćwiczyliśmy codziennie razem? Na pewno tak! :) 

Więc zadanie dla Was jest następujące.. Spróbujcie nauczyć tańców swoich rodziców oraz rodzeństwo i bawcie się razem! :) 

Czekamy na filmiki bądź zdjęcia z szalonych zabaw :) 

Udostępniamy piosenki, do których najczęściej się bawiliśmy 

 https://www.youtube.com/watch?v=HwoXD_RVETg

 https://www.youtube.com/watch?v=SruVR2fBQWE 

https://www.youtube.com/watch?v=EOlFg8K2X1Q


Przyszła kolej na kolejne zadanie! :)

Dawno nie bawiliśmy się w „Kodowanie na dywanie”, prawda? Ale nie martwcie się- mamy dla Was wirtualną matę do kodowania :)

Wirtualna mata

Poniżej załączamy zakodowane obrazy, które można przenieść na naszą matę. :)

Można to zrobić wirtualnie, ale można także spróbować kredkami (załączamy również „szachownicę” do druku). Ciekawym sposobem jest także stworzenie takiej szachownicy na zwykłej czystej kartce- zaproście do zabawy rodziców, z ich pomocą na pewno się uda:)

Zakodowane obrazy

Miłego kodowania 


Kochane przedszkolaki!

Przed nami weekend, czyli dodatkowe dwa dni super zabawy :) A my przygotowaliśmy dla Was jeszcze dwa odlotowe zadania :)

Zadanie 1. „Wiosenne kwiaty”- jest to zadanie plastyczne. Do wykonania zadania potrzebujemy kolorowe farby oraz patyczki kosmetyczne. Wzór zadania załączamy poniżej.

My już zrobiłyśmy swoje kwiaty i dołączamy efekty pod postem, teraz czekamy na Wasze zdjęcia z pracami :)

Zadanie 2. „Wiosenna gra planszowa”- zachęcamy do stworzenia swojej własnej gry planszowej, jej reguł oraz zasad. Pamiętajmy, że ma ona dotyczyć omawianej pory roku. Zachęcamy do podzielenia się z nami swoimi wyjątkowymi grami :) Wzór planszy i pionków można stworzyć samodzielnie z materiałów dostępnych w domu :) Przykładowy wzór planszy załączamy poniżej.


Udanej, efektywnej pracy i zabawy! 

Wzory :)

Czwartek- 26 marca :)

Prezentujemy kilka zadań manualno - rozwojowych do wykonania w domowym zaciszu.

Pierwsze dwa zadania polegają na wycięciu odpowiednich obrazków i umieszczeniu ich na planszach.

Zadanie drugie cechuje się nieco większą kreatywnością. Do ich zrobienia potrzebny będzie kawałek kartonu oraz włóczka.

Oba zadania doskonale kształtują sprawność manualną dzieci,

Powodzenia !

Zadania manualne :)


Kilka zadań matematycznych dla naszych starszaków :


1. Porozmawiajcie z rodzicami na temat instytucji Banku. Odpowiedzcie wspólnie na pytania :

-co to jest Bank ?

-kto pracuje w banku ?

Co powinni umieć ludzie pracujący w banku ?


2. Ćwiczenia w szybkim liczeniu – Kto nadaje się na bankiera ?

Wraz z rodzicem przygotujcie kartonowe kółka (około 13 sztuk ) oraz tacki. Rodzic pokazuje kartonik z liczbą 0-9. Dziecko wyjmuje ze swoich kół taką liczbę jaka znajduje się na kartoniku. Gdy rodzic powie stop dziecko przestaje wyjmować koła i przelicza ich liczbę. Sprawdza czy udało mu się wyjąc tyle kół ile przedstawiał kartonik. Jesli nie to odpowiada ile kół brakuje. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.

3. Zapoznanie sięz nominałami banknotów oraz monet. Rodzice przedstawiają nominały banknotów oraz monet a dzieci starają się zapamietać ich wartości.

4. Krótka zabawa w sklep – a teraz pobawcie się z rodzicami w sklep. Do zabawy możemy użyć prawdziwych monet lub samodzielnie stworzonych na wzór prawdziwych nominałów.


Powodzenia !

Matematyczne Karty :)


Dzieci- grupa "0"

Szanowni Rodzice, 

na naszym profilu na facebooku umieszczamy w odrębnym albumie karty pracy dla dzieci zerówkowych. 

Karty pracy- grupa "0"

Album aktualizujemy codziennie :) 

Środa- 25 marca :)

Podróż Pani Wiosny :) na efekty waszych prac czekamy w komentarzach pod filmem

Powodzenia!


Szanowni Rodzice, Kochane Przedszkolaki,


Pora na zadanie specjalne! :)


Przyszła wiosna, a wraz z nią zbliżające się Święta Wielkanocne. Zależy nam, aby w Państwa domach omawiana pora roku została na dłużej i choć na chwilę zapanowała świąteczna atmosfera Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkowe zadanie pt. „Hodowla rzeżuchy”.


Jak sama nazwa wskazuje głównym celem zadania jest założenie „kącika wiosennego”, w którym wspólnie z dziećmi stworzycie Państwo małą hodowlę rzeżuchy. Podpowiemy Wam, że roślinę można wysiewać zarówno w ziemi, jak i na wacie bądź płatkach kosmetycznych. Świetnie sprawdzą się również doniczki, kubeczki po jogurtach, a także skorupki od jajek czy wytłaczanki. :) Czego potrzebujemy do wykonania zadania?- przede wszystkim wyobraźni i kreatywności! :)

Zdjęcia Waszych wspólnych „Hodowli” prosimy przesyłać w wiadomości prywatnej na nasz facebookowy profil do 5 kwietnia :) Po zakończeniu zadania- utworzymy folder i dodamy wszystkie fotografie. :) Dla ułatwienia dodajemy również filmik "Jak hodować rzeżuchę".


Uwaga!

Czas, start! :)


Czekamy na relacje,

Udanej Zabawy! :)


W razie jakichkolwiek trudności- służymy pomocą :)

Film "Hodowla rzeżuchy" klik

Domowa gimnastyka :)

Wtorek- 24 marca :)

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,

Przed nami kolejny dzień wspaniałej zabawy!

Dzisiaj o godzinie 13:00 zapraszamy Was na spotkanie czytelnicze on-line z Panią w zielonej sukience. :) Wiosna przeczyta Nam krótkie opowiadanie i opowie o swoich perypetiach. Fajnym urozmaiceniem byłoby abyście podczas spotkanie mieli na sobie element odzieży w kolorze zielonym. Link spotkania będzie dostępny na naszym profilu na facebooku. :) Pamiętamy, wspólne przywitanie wiosny- godzina 13! :)

Zapraszamy serdecznie!


A teraz udostępniamy kilka ciekawych propozycji zabaw związanych z omawianą porą roku :)

1. Zabawa w „wiosennych detektywów”- szukamy w domu przedmiotów w kolorze zielonym.

2. Zabawa „wiosenne przeliczanie”- jeśli udało Wam się znaleźć zielone przedmioty- policzcie je. Możecie najpierw je pogrupować (zabawki, ubrania, rośliny, itp.)

3. Zatańczcie razem do piosenki Majki Jeżowskiej https://www.youtube.com/watch… :)

4. Załączamy również obrazek Pani Wiosny- do pokolorowania :)

Przypominamy, że zadania nie są obowiązkowe.

Zachęcamy do wrzucania zdjęć z efektów Waszej pracy pod danym postem na naszym profilu. 


Jednocześnie informujemy, że na naszym profilu i stronie internetowej utworzymy album z myślą o naszych najstarszych przedszkolakach (grupa 0), w którym będziemy umieszczać propozycje kart pracy i zadań zgodnie z podstawą programową.


Kolorowanka wiosna :) klik


A teraz zadanie dedykowane naszej najstarszej grupie.

1. Zadanie dydaktyczne - czy znamy te pory roku.

Rodzic prezentuje dziecku dwa obrazki przedstawiające zimę oraz wiosnę. Zadaniem dziecka jest porównanie tych obrazków. Wymienianie szczegółów podobnych oraz różniących pory roku. Zadanie ma na celu zachęcenie dzieci do rozwijania wypowiedzi wielozdaniowej.

2. Rozwiązywanie zagadek o wiośnie.


Lubimy ją wszyscy

za ładną pogodę.

Co po długiej zimie

ożywia przyrodę. - wiosna


Wiosną na drzewie

rozwija się z pąka.

Jesienią złoty

po świecie się błąka. - liść


Wiosną słyszysz jej kukanie.

Je gąsienice na śniadanie. - kukułka


Jak ten kwiatek się nazywa,

co słowo „pan” w nazwie ukrywa? - tulipan

Mówią, że w nim jak w garncu,

nieustanna zmiana.

Słońce grzeje w południe,

mrozek szczypie z rana. - marzec


Zaś dla grup młodszych udostępniamy kilka wiosennych kart pracy do ćwiczenia rączek :) W matematycznych kartach pracy- kolorujemy tyle obrazków ile wskazuje liczba oczek, bądź cyfra pisana :)


Powodzenia!

karty pracy :) klik


Poniedziałek- 23 marca :)

Kochane Dzieci !
Niestety w najbliższym czasie nie będziemy mogli spotkać się wszyscy razem w grupie przedszkolnej, ale przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych zadań, które możecie wykonać w domu z pomocą Rodziców.

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią pojawiły się pierwsze oznaki zmian, jakie zachodzą w przyrodzie przy okazji tej pory roku. Poniższe zdjęcie przedstawia Pierwiosnka. Prezentujemy także wiersz Władysława Broniewskiego pt. "Pierwiosnek". Przeczytajcie go wspólnie z rodzicami i odpowiedzcie na poniższe pytania :

- Co zwiastuje bohater wiersza ?
- Jakie oznaki wiosny zostały opisane w wierszu ?

- Opowiedzcie swoim rodzicom, jak wygląda bohater wiersza ? Wszystkie chętne przedszkolaki mogą nauczyć się wybranej zwrotki wiersza na pamieć i pod postem na naszym przedszkolnym facebooku zamieścić efekty swojej pracy.

Gorąco zachęcamy !


A dla najmłodszych przygotowaliśmy coś specjalnego ! Wiosenne zabawy językiem. Grupa wierszyków logopedycznych umilająca czas zarówno młodszym jak i starszym przedszkolakom. Usiądźcie na przeciwko siebie z rodzicami w pozycji wyprostowanej.
Tytuł zabawy "Fruwający ptak".
1. "Fruwający ptak"- dzieci dotykają czubkiem języka za górnymi i za dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa i na ziemi.
2. "Dziobek ptaka"- dzieci wypychają wargi do przodu, i na zmianę, zamykają je i otwierają.
3. "Wysiadywanie jaj"- język przyklejają za górnymi zębami, nie ruszają nimi przez 30 sekund
4. "Budujemy gniazdo"- dzieci przesuwają język po górnej i po dolnej wardze od zewnętrznej strony ust, a następnie lądują w gnieździe: przyklejają język przy górnych dziąsłach.
5. "Dzięcioł"- czubkiem języka uderzają za górnymi zębami.
A na zakończenie zabawa kolorowymi karteczkami :
Dziecko losuje karteczkę i jego zadaniem jest wymyślenie jak największej ilości określeń. Np. kolor żółty: jakie jest słońce (gorące, duże, rażące); kolor niebieski- jaki może być deszcz (miły, ciepły); kolor zielony: jaka może być trawa (duża, miękka); kolor czerwony- jakie może być serce- (wielkie, różowe) itp.
Powodzenia !

Karty pracy i wierszyk do tematyki zajęć - klik :)