"Tydzień ma siedem dni"- Kodowanie na dywanie

Dostrzeganie przemienności i rytmu dni tygodnia nie jest dla dzieci łatwe. Zrozumienie i używanie we właściwym kontekście słów: dziś, wczoraj, jutro, również może przysporzyć dzieciom trudności. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć dzieciom ten temat w trakcie zajęć z kodowania.

"Tydzień ma siedem dni" – to nowa zakodowana gra, która pomogła Motylkom zrozumieć stałe następstwo czasu w powtarzających się dniach tygodnia wykorzystując pojęcia: dziś, jutro i wczoraj. Biedronki natomiast układały dni tygodnia w odpowiedniej kolejności oraz ustawiały kubeczki na macie zgodnie z wylosowanym dniem. Kolorowe pomoce oraz wykorzystanie na zajęciach maty i elementów programowania przybliżyło dzieciom ten trudny temat i podniosło efektywność zajęć. 

"W starym kinie"

Nasza przygoda z międzynarodowy programem edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała” trwa nadal. Podczas grudniowych zajęć zrealizowaliśmy zadanie dość sentymentalne i choć na chwilę mogliśmy przenieść się w czasy, gdy nasi rodzice byli jeszcze dziećmi. 

Motylki i Biedronki przypomniały sobie o najsłynniejszych dobranockach lat 80. i 90. Okazało się, że przedszkolaki świetnie znały takie kultowe bajki jak „Pszczółka Maja”, „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Smerfy”. Tęczowianie z grupy Motylków nie miały również problemów z quizem nieco trudniejszym, a mianowicie znały „Muminki”, „Gumisie” oraz „Zaczarowany Ołówek” i „Przygody Kota Filemona”. Tego dnia urządziliśmy sobie również projekcję dawnych dobranocek i poczuliśmy się, jak w prawdziwym „starym kinie”. Ta sentymentalna podróż wzbudziła duże zainteresowanie u naszych milusińskich wysłuchujących z zaciekawieniem o bohaterach bajek, którzy wychowali kilka pokoleń Polaków. 

Świąteczne "Kodowanie"

Dla każdego z nas Święta Bożego Narodzenia to czas spędzony w rodzinnym gronie. Czas radości, czas bycia razem, pachnącej choinki i prezentów. W tym roku w świąteczne przygotowania postanowiliśmy wpleść elementy kodowania, tak, żeby połączyć tradycję z nowoczesnością.

Podczas zajęć Biedronki wyznaczały trasę dla Świętego Mikołaja, zbierając po drodze prezenty. Motylki tym razem współpracowały w grupach. Podzieleni na 3- osobowe zespoły kodowały na laptopach świąteczne obrazki za pomocą wirtualnej maty.

Motylki na dodatkowych zajęciach miały możliwość zapoznania się z aplikacją „Quiver”. W tematyce świąt dzieci kolorowały choinki oraz piernikowe chatki, które „ożywialiśmy” za pomocą aplikacji na telefonie. Aplikacja te sprawia, że kolorowanki wydają dźwięki, poruszają się i wyglądają w taki sposób, w jaki zostały przez dzieci pokolorowane. To świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wszystkie kolorowanki są do pobrania na stronie http://www.quivervision.com/. Aplikacje można natomiast pobrać na telefon bądź tablet w sklepie GooglePlay wpisując "QUIVER". 

Jasełka oraz wizyta Świętego Mikołaja

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycją od kilku lat są przestawiane w naszym przedszkolu jasełka. 

Dzieci z grupy Motylków w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa. Wstępem do inscenizacji był niezwykle poruszający taniec Aniołków. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy oraz wczucie się w role. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy oraz świąteczne dekoracje pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.

Tego dnia, jak na 6 grudnia przystało Tęczę odwiedził Gość Specjalny - Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów dla każdego. Biedronki najpierw zaprosiły go do swojej sali, gdzie mógł podziwiać krótki występ artystyczny. Następnie zajął honorowe miejsce w sali Motylków, gdzie ze wzruszeniem obserwował "Jasełka". 

"Cudowna Lampa Alladyna"

"Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi"
/Tove Johsson/ 

Edukacja teatralna powinna być integralną częścią wychowania dzieci we współczesnym świecie. Pozwala ona wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka. Wychodząc naprzeciw tym zadaniom przedszkolaki z Tęczy wybrały się do Strzegomskiego Centrum Kultury na muzyczny spektakl pt. „Cudowna lampa Aladyna”. Jest to jedna z najbardziej znanych baśni z „Księgi Tysiąca i Jednej Nocy”.

„Cudowna lampa Aladyna” to opowieść pełna ciepła, pogody i magii. To także historia spełniających się marzeń tych, którzy naprawdę na to zasługują i tych, którzy, by je spełniać, podejmują wysiłek. Ci zaś, którzy chcą chadzać drogami na skróty i wybierają kłamstwo i fałsz, kończą marnie, choć – w tym muzycznym widowisku teatralnym –  również zabawnie. Przedstawienie to dostarczyło nam wielu emocji- były wspaniałe piosenki, niezwykła scenografia średniowiecznego Bagdadu, a do tego, robiąca ogromne wrażenie na wszystkich , multimedialna wizualizacja oraz gra świateł i dymu towarzysząca wyłanianiu się Dżina z cudownej magicznej lampy.

Wizyty w teatrze to bogate źródło satysfakcji, a także początek prawdziwych przeżyć, które realizują się przy pełnym i autentycznym zaangażowaniu małego widza i aktora.  To emocje, które na długo pozostają w pamięci. 

  

Zabawa Andrzejkowa

Wigilia Świętego Andrzeja popularnie nazywana Andrzejkami zapisała się na stałe w kalendarzu imprez Tęczy. W czwartek 28 listopada progi przedszkola przekraczały barwne postacie, wśród których znalazły się księżniczki, wróżki, spiderman-y, roboty, biedronki i pszczółki; nie zabrakło także Czerwonego Kapturka, który przybył z koszyczkiem smakołyków.

Każdy z przedszkolaków wystąpił w stroju swojego ulubionego bohatera. Zgodnie z tradycjami tego dnia dominowały u nas typowe wróżby i zabawy andrzejkowe: magiczne kubeczki, koło przyszłości i zawodów oraz andrzejkowe serce z imionami. Jedną z największych atrakcji było lanie wosku. Dużo pozytywnych emocji wzbudziła także popularna wróżba z butów. Dopełnieniem naszej zabawy były tańce z balonami do ulubionych hitów przedszkolaków. Był to dzień pełen wrażeń, który na pewno na dłużej zapadnie w pamięci naszych milusińskich. 

Dzień Pluszowego Misia z Małym Misiem

Kolejne zajęcia w ramach programu edukacyjnego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" zorganizowaliśmy 25 listopada, a więc w Dzień Pluszowego Misia. Sympatyczna postać Misia stała się bohaterem wielu opowieści, bajek i filmów. W tym dniu wszystkie Przedszkolaki przyniosły swoje ulubione pluszaki, które towarzyszyły im podczas wspólnej zabawy. 

Biedroneczki zaprezentowały swoje misiaki, a następnie wysłuchały bajki o przygodach Kubusia Puchatka i pokolorowały farbami jego postać. Dzieci z grupy Motylków również przedstawiły swoje maskotki oraz wysłuchały opowiadania o Misiu Brzuchatku i obejrzały prezentację multimedialną o historii tej najpopularniejszej zabawki. Na zakończenie zajęć dzieci wycinały i wyklejały kolorowe niedźwiedzie. Tego dnia nie zabrakło również tańców przy misiowych przebojach oraz zabaw z chustą animacyjną Klanza. 

"Każdy Przedszkolak- Wielki Człowiek"- zajęcia "Piękna Nasza Polska Cała"

"Piękna Nasza Polska Cała" to program edukacyjny mający na celu przede wszystkim wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u najmłodszych oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Ale co zrobić żeby być godziwym, pełnoprawnym Polakiem? To właśnie był temat przewodni naszych warsztatów, które odbyły się w Tęczy 21 listopada.  

Tym razem na zajęciach nawiązaliśmy do Praw Dziecka, bowiem to właśnie w listopadzie obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Biedronki i Motylki dowiedziały się, że każdy z nich ma swoje prawa i obowiązki. Przedszkolaki chętnie opowiadały o prawach dzieci, opierając się na historyjkach obrazkowych. Efektem finalnym w obu grupach było stworzenie kartonowych "Drzew Praw Dziecka". 

Ozoboty na start- Listopadowe "Kodowanie na dywanie"

Program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. W naszym przedszkolu programujemy w trybie offline oraz za pomocą ozobotów. I to właśnie one zagościły na naszych ostatnich zajęciach.

Biedronki za pomocą drewnianych puzzli oznaczonych specjalnymi sekwencjami kodów, wyznaczały trasę, którą pokonał ozobot. Motylki natomiast utrwaliły symbole narodowe Polski oraz porozmawiały o odczuciach związanych z tym, że są Polakami. W ten trudny, ale bardzo ważny temat wplecione zostały elementy kodowania i robotyki. Starszaki zakodowały swoje indywidualne „narodowe mandale”, po których zgodnie z ich poleceniami w postaci sekwencji barw, poruszał się ozobot. 

"Szkoła do hymnu"

Piątek 8 listopada był wyjątkowo uroczystym dniem w naszym przedszkolu, ponieważ obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu panował podniosły i odświętny nastrój. Nasi milusińscy dowiedzieli się, że 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Małej Ojczyzny,  gdyż po wieloletniej niewoli odzyskaliśmy niepodległość. 

Dzieci poznały symbole narodowe oraz wzięły udział w akcji "Szkoła do hymnu". O godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki ubrane w eleganckie stroje z biało-czerwonymi kotylionami na piersi, w towarzystwie Flagi Polskiej z dumą odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. To był piękny i wzruszający dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych "Małych Patriotów".