Zajęcia sportowe w Przedszkolu Tęcza

Aktywność ruchowa jest biologiczną potrzebą dziecka. W Tęczy zapewniamy odpowiedni rozwój fizyczny poprzez realizację ciekawych zajęć sportowych. Jest to jedna z przyjemniejszych i pożyteczniejszych form rozrywki oraz wypoczynku.

Zabawy sportowe wpływają na prężność ciała, podnoszą sprawność umysłu, a także kształtują charakter naszych przedszkolaków. W naszym przedszkolu podejmujemy wiele działań, które mają na celu zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej, ale również kształtowania zachowań prozdrowotnych, nabywania wiary we własne siły i możliwości oraz wzbogacania przeżyć poprzez szlachetne współzawodnictwo. Na zajęciach tworzymy zróżnicowane tory przeszkód, konkurencje sportowe oraz wymyślamy ciekawe zadania ruchowe wpływające na rozwój równowagi oraz orientację w schemacie własnego ciała i przestrzeni. Realizację powyższych zadań ułatwia nam sprzęt sportowy, którym dysponujemy w placówce, m.in. kubełki do ćwiczeń równowagi, półkule oraz dyski sensoryczne, płotki, pachołki, dyski sensoryczne do balansowania, zestawy do balansowania, i tzw. "kolorowa rzeka".


Zabawy takie wpływają na rozwój motoryki dużej oraz integrację sensoryczną, a nasze zaplecze sportowe jest stale powiększane.

Przedszkolaki z Międzyrzecza uczą się programowania

Dziecko w wieku przedszkolnym jest ciekawe świata, pragnie doświadczać wszystkiego na sobie, entuzjastycznie podchodzi do nowości. Wszystkie te umiejętności staramy się rozwijać w Tęczy. 

Dlatego już po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Uczymy dzieci programować. Kodowanie ma dywanie". Jest to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się naszym dzieciom na każdym etapie ich życia.

W tym roku szkolnym do naszych aktywności z kodowania (programujemy na macie do kodowania z wykorzystaniem kolorowych kubeczków oraz za pomocą wirtualnej maty) dołączyły 2 ozoboty wraz z zestawami drewnianych puzzli. Ozoboty to bardzo małe roboty, które zabierają dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru lub na macie do kodowania, dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Ozobot rozpoznaje odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podąża ich śladem. Za pomocą kredek, flamastrów lub drewnianych puzzli możemy w prosty sposób stworzyć alternatywną formę nauki poprzez zabawę.


Dzięki wprowadzeniu ozobotów do nauki kodowania, nasze przedszkolaki w namacalny sposób przekonują się o tym, że programowanie jest niezwykle praktyczną dziedziną, która wykorzystywana jest w każdym obszarze ludzkiego życia. Programując z wykorzystaniem ozobotów, dzieci są w stanie od razu zaobserwować efekty swojej pracy, co stwarza im przyjaźniejsze warunki do przyswajania wiedzy.

Sensoplastyka w Przedszkolu Tęcza

W Przedszkolu Tęcza w Międzyrzeczu jedną z marek zajęć rozwojowych jest sensoplastyka. Zajęcia te stanowią warsztat twórczego myślenia dziecka poprzez stymulowanie jego zmysłów, a tym samym rozwój dziecięcej kreatywności.

Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w „Tęczy”. Poprzez prace plastyczne można poznać wychowanka: jego emocje, rozwój intelektualny i zainteresowania. Obserwujemy, że podczas tworzenia przedszkolaki doznają silnych przeżyć. Wynikają one nie tyle z samego działania, lecz także z możliwości wyrażenia środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć, których dzieci, w tym wieku, często nie są w stanie opowiedzieć słowami.

- Na zajęciach sensoplastyki nasze dzieci samodzielnie przygotowują różnorodne masy plastyczne takie jak: kolorowa, pachnąca ciastolina, tęczowe makarony, piankolina czy ciecz newtonowska. Biedronki i Motylki uczą się również podejmować indywidualne decyzje. Rzeczywistym przewodnikiem jest tu dziecięca wyobraźnia. Głośny śmiech dzieci i fascynacja materiałami uświadamiają nam, że zajęcia sprawiają najmłodszym ogromną frajdę, a one same z niecierpliwością czekają na kolejne zadania. Obserwujemy, że praca sensoryczna nie tylko rozwija, ale jeszcze bardziej ułatwia nawiązywanie kontaktu emocjonalnego oraz przyczynia się do budowania właściwych relacji i współdziałania w grupie rówieśniczej. I to zachęca nas do generowania nowych pomysłów. To wszystko dla naszych kochanych przedszkolaków! Będziemy bawić się dalej, bo to dopiero początek!

"Lego-Robotyka" w przedszkolu Tęcza

Wszechstronny rozwój dziecka jest nieodłącznym elementem procesu nauczania. W Przedszkolu Tęcza w Międzyrzeczu ten zapewniany jest wraz z postępem nowych technologii.

Realizujemy szereg zajęć rozwijających kreatywność i innowacyjność oraz posiadamy pomoce dydaktyczne, które ułatwiają nam ich realizację. Wśród naszych zasobów dydaktycznych znajdują się zestawy kloców lego WeDo wraz z oprogramowaniem i laptopami. Prowadzimy warsztaty z "Lego-Robotyki", podczas których przedszkolaki mają możliwość uczyć się podstaw robotyki za pomocą przystosowanych klocków lego.

Na zajęciach konstruujemy budowle zgodnie z instrukcjami, uczymy się podstawowych pojęć i technik wykorzystywanych w robotyce oraz sami programujemy nasze konstrukcje za pomocą przystosowanych laptopów. Do programowania wykorzystywany jest tzw. "język obrazkowy". Po wybudowaniu swojego robota przedszkolaki samodzielnie decydują o sposobie poruszania się, wydawanych odgłosach oraz kolorach dominujących budowli, co daje im ogromną satysfakcję i poczucie odpowiedzialności.


Warsztaty takie dostarczają najmłodszym cennej wiedzy, doskonalą umiejętność przeliczania, rozróżniania kolorów, uczą techniki logicznego myślenia i zdolności manualnych.

Magiczny Dywan w Przedszkolu Tęcza

Wykorzystanie narzędzi multimedialnych staje się nieodłącznym elementem procesu nauczania w XXI wieku.   Do wielu nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w które wyposażone jest Przedszkole Tęcza  (m.in. multimedialna tablica interaktywna, laptopy, projektory) kilka miesięcy temu dołączył „Magiczny Dywan”.

To multimedialne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Obraz, który wyświetlany jest przy pomocy rzutnika, daje efekt wirtualnego dywanu, na którym dzieci mogą uczyć się poprzez zabawę. „Magiczny Dywan” pobudza wyobraźnię, integruje i pozwala pozbyć się nadmiaru energii. Ta innowacyjna pomoc dydaktyczna pozwala – poprzez gry i zabawy ruchowe – rozwijać u dzieci motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji, a jednocześnie ćwiczyć pamięć i uczyć się. Nasze przedszkolaki przeżywają wspaniałe przygody podczas korzystania z tego urządzenia: skaczą po kamieniach, sprzątają jesienny park,  pluskają się w „wirtualnej” rzece, grają w piłkę nożną, tenis, poznają litery, cyfry, instrumenty, wyruszają w kosmos  oraz wiele innych. „Magiczny Dywan” czeka na dalsze zabawy z odkrywcami z przedszkola „Tęcza”.

"Dyniowy Zakątek"

Serdecznie dziękujemy Państwu Starak- "Dyniowy Zakątek" w Olszanach. :) 
Dzień Kobiet

Dnia 09.08.2020 roku w naszym przedszkolu jak co roku obchodziliśmy Dzień Kobiet. To wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom.

Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach, np. w porządkowaniu sali po zabawie. Tego dnia uczyliśmy się o zawodach wykonywanych przez kobiety oraz wykonywaliśmy makaronową biżuterie dla małych dam. Ponadto dzieci tworzyły eliksiry piękności. Na zakończenie wspólnie zjedliśmy ciasto, przyniesione przez jednego z rodziców. Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku .

Przyjdź do Nas wiosno!

Marzec, to czas oczekiwania na słońce, na zielone listki, to czas, kiedy na dworze robi się coraz cieplej, pojawiają się pierwsze nieśmiało wychylające się przebiśniegi i krokusy, po śniegowych bałwanach nie ma już nawet śladu...to znak, że zbliża się wiosna. Na zajęciach przeprowadzonych według programu „Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie”, przedszkolaki połączyły temat wiosny z kodowaniem.

Wiosenne kwiaty – temat przewodni zajęć, pozwolił dzieciom zapoznać się z jedną z pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Krokusy, żonkile, przebiśniegi, pierwiosnki czy tulipany – na zajęciach przedstawione w wirtualnej postaci na tablicy interaktywnej,  już niedługo zagoszczą w każdym ogródku. Zadaniem dzieci było kodowanie za pomocą drewnianych puzzli trasy, którą pokonał ozobot, zbierając piękne wiosenne kwiaty. Obie grupy podczas zajęć rozwijały umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie oraz zadaniowe podejście do stawianych problemów.

"Dzieci uczą rodziców"- z ekologią na Ty!

Wychowanie w duchu ekologii pozwala dziecku zrozumieć, jak wspaniały i złożony jest świat. W "Tęczy" staramy się wyrabiać wrażliwość i odpowiedzialność społeczną. Dokładamy wszelkich starań, by następne pokolenie miało pod dostatkiem czystego powietrza i wody zdatnej do picia, by żyło w bezpiecznym świecie bez klęsk żywiołowych i katastrof wywołanych działalnością człowieka.

W ramach kolejnego modułu programu edukacyjnego "Dzieci uczą rodziców" nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach ekologii. Segregowaliśmy śmieci, graliśmy  w  gry edukacyjne tematycznie związane z ochroną środowiska oraz stworzyliśmy plakat informujący "Jak dbać o środowisko". Wiedzę tę godnie z założeniem programu dzieci wyniosły do domu, aby "uczyć" rodziców. 

Teatrzyk kukiełkowy "Trzy świnki"

W poniedziałek, 02 marca gościliśmy w Tęczy wyjątkowych gości z firmy Pixel. Panowie przyjechali do Nas z teatrzykiem kukiełkowym pt. „Trzy świnki”. Każdy z przedszkolaków doskonale zna tę wyjątkową bajkę opowiadającą o trzech świnkach, które budowały domki oraz  przebiegłym wilku, który za wszelką cenę chciał pozbawić ich „dorobku”. 

Wszyscy  dobrze widzą, jak kończy się opowiadanie. Jak z większości bajek, także i z tej możemy wyciągnąć odpowiedni morał: ciężką i solidną pracą możemy osiągnąć sukces, zaś zadania wykonywane „byle jak” mogą poczynić się do porażki. Wiele pozytywnych emocji wzbudziły u Tęczowian barwne kukiełki. Efektem finalnym odwiedzin była sesja zdjęciowa o motywie pirackim. :)