Dzień Pluszowego Misia

Jest taki jeden wyjątkowy dzień w roku, w którym wszystkie misie na całym świecie obchodzą swoje święto. Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Trudno zaprzeczyć, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, jedyna przytulanka na otarcie łez i ukochana "podusia" do snu. O tym święcie pamiętały także nasze przedszkolaki.

Od rana w salach Biedronek i Motylków słychać było misiowe przeboje takie jak: „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie” czy „ Misie obydwa”.  Po tym miłym wstępie zaprezentowana została historia pluszowego misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Kolejnymi przygotowanymi atrakcjami były zabawy muzyczno- ruchowe, a także wykonywanie wspólnie z misiami różnorodnych zadań. Najsłodszymi z nich była degustacja przysmaku każdego misia, czyli miodu oraz przygotowanie przez dzieci misiowych kanapek na podwieczorek. Na zakończenie tego wesołego dnia Tęczowianie mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia w misiowej foto-budce. Ten dzień przyniósł wszystkim wiele radości i uśmiechu, a najważniejszy i główny cel tego dnia- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.

Pasowanie na Przedszkolaka 2020

Dnia 19.11.2020 roku w naszym przedszkolu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. W tym roku miało ono nietypowy charakter, gdyż ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, niestety odbyło się bez udziału rodziców.  Nie umniejszało to jednak ważności tego wydarzenia. Z uśmiechami na twarzach Biedroneczki wyrecytowały wierszyk oraz zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Całość wydarzenia została nagrana oraz udostępniona rodzicom na fanpagu naszego przedszkola.


Kluczowym elementem uroczystości było złożenie przez dzieci Aktu Ślubowania, podczas którego Pani Dyrektor wypowiadając słowa ""Pasuję Cię na przedszkolaka" dotykała ramienia każdego Dziecka ogromnym ołówkiem. Pani Dyrektor wręczyła Dzieciom piękne dyplomy, które z pewnością będą wspaniałą pamiątką z okresu pobytu w przedszkolu. Dla wszystkich Dzieci były to niezapomniane chwile, pełne emocji i wspaniałych wrażeń. Z uśmiechem na buziach, w atmosferze radości, minął kolejny, jakże ważny dla wszystkich przedszkolaków dzień. 

Filmik z pasowania :)"Szkoła do hymnu" 2020

"Jest w każdym naszym słowie, a słowa są najprostsze- chleb, mama, dom gościnny, i Wisła i Mazowsze. I jest w czerwieni maków, i w białych kwiatach wiśni, w piosenkach wszystkich ptaków i w każdej naszej myśli. W mazurku chopinowskim, i w czarnym węglu Śląska, i tu gdzie serce mówi, że to jest właśnie Polska." Wanda Chotomska


Dzieci z Prywatnego Przedszkola Tęcza wzięły udział w kolejnej edycji akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. We wtorek 10 listopada o godzinie 11:11 Tęczowianie ubrani w odświętne stroje, z biało-czerwonymi kotylionami na piersi dumnie odśpiewali hymn- „Mazurek Dąbrowskiego”. Obchody 11 listopada - to jedno z ważniejszych wydarzeń dla wszystkich Polaków. Tego dnia w ten szczególny sposób możemy podziękować  naszym przodkom za bohaterstwo, waleczność oraz męstwo, dzięki którym obecnie możemy żyć w wolnym kraju. 


Technikoludek, czyli przedszkolak w świecie technologii - październik :)

Za nami kolejny miesiąc zmagań w projekcie edukacyjnym „Technikoludek, czyli przedszkolak w świecie technologii”. W miesiącu październiku nasze przedszkolaki miały za zadanie wziąć udział w zajęciach z zastosowaniem nowoczesnych technologii lub aplikacji. Wspólnie wybraliśmy zabawy z aplikacją Quiver, która nie jest obca naszym dzieciom. Przedszkolaki z grupy Motylki miały możliwość wyboru wzoru kolorowanki, która po nadaniu jej kolorów kredkami ożywała. Do ożywienia obrazka użyliśmy telefonu komórkowego oraz wcześniej wspomnianej aplikacji Quiver.

Ponadto „Tęczowianie” z obu grup podczas porannych spotkań doskonale spędzały czas na „Magicznym Dywanie”, grając w przeróżne gry edukacyjne, którymi dysponuje nasze przedszkole. Jest to wspaniała alternatywa na spędzanie wolnego czasu z użyciem nowoczesnych technologii w sposób odpowiedzialny i świadomy. Zwieńczeniem programu w miesiącu październiku było „Kubusiowe popołudnie bajek”, podczas którego Motylki obejrzały kultowego już „Kubusia Puchatka”, natomiast Biedronki wysłuchały audiobooka o Jasiu i Małgosi.  Poprzez udział nw projekcie chcemy kształtować osobowość przedszkolaka, który chętnie będzie korzystał z dóbr technologicznych, nie zapominając o dostrzeganiu piękna otaczającego świata.

Święto Dyni!

Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo – przekonali się o tym Tęczowianie w piątek 30 października w trakcie obchodów Dnia Dyni. W pięknie udekorowanych salach i wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.

Tego dnia nasze przedszkolaki wzięły udział w zawodach sportowych z udziałem dyni. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różnej wielkości dynie oraz slalom dyniowy. Wśród dyniowych zabaw matematycznych było m.in. klasyfikowani dyń według wielkości czy przeliczanie pestek dyni.  Zabawy i konkursy były doskonałą okazją do lepszego poznania cech charakterystycznych „królowej jesiennych warzyw”.
Dynia to również wspaniałe warzywo inspirujące do działalności plastycznych. Przekonały się o tym zarówno Motylki jak i Biedronki. Każda z grup wykonała dyniowe prace.
 W czasie obchodów Święta Dyni nie mogło zabraknąć dań z dynią w roli głównej. Na obiad przedszkolaki miały okazję skosztować pysznej i zdrowej zupy z dyni. Natomiast dzięki uprzejmości Państwa Starak z „Dyniowego Zakątka” dzieci dowiedziały się również, że z dyni można upiec bułki oraz chleb, zrobić frytki, ketchup, sok, dżem a także pasztet, masło i przepyszną, zdrową nutellę. Wszystkie wyżej wymienione potrawy przygotowane przez Panią Joannę, zniknęły w szybkim tempie podczas podwieczorku.
    Dyniowe atrakcje pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy. To był dla wszystkich dzieci bardzo atrakcyjny dzień, nie tylko ze względu na  różnorodne zabawy, ale także pod kątem edukacyjnym- przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat roli warzyw w codziennej diecie.

Cała Polska Programuje

„Cała Polska Programuje”

Miesiąc październik to czas intensywnego kodowania za sprawą wyzwania „Cała Polska Programuje” zorganizowanego w ramach ogólnopolskiego programu „Uczymy  Dzieci Programować”. Wydarzenie to w naszym przedszkolu trwało 5 dni, podczas których dzieci realizowały przygotowane specjalnie na tę okoliczność zadania. W akcję zaangażowane były głównie dzieci z grupy Motylki, ale również Biedronki z ochotą podejmowały pierwsze aktywności związane z zapoznaniem się z matą do kodowania oraz kolorowymi kubeczkami.

Zadania do zrealizowania były bardzo ciekawe i urozmaicone. Próbowaliśmy zaprogramować swoje zdrowie i zakodować jadłospis przyjazny zdrowemu odżywianiu, stworzyliśmy muzyczny kod, który potem odtworzyliśmy przy użyciu kubeczków, bawiliśmy się w zakodowaną grę planszową, kształtowaliśmy logiczne myślenie i spostrzegawczość układając wieże z kubeczków według określonej zasady. Porozmawialiśmy o bezpieczeństwie w sieci, zakodowaliśmy wspólną ścieżkę dla Ozobota. Zadanie, które najbardziej przypadło Motylkom do gustu to stworzenie planszy z kodami dla Ozobotów według własnego pomysłu. Zaangażowaliśmy się całym sercem, podzieliliśmy się rolami i w ten sposób powstała fantastyczna mata, po której jeździły robociki mrugające różnymi barwami tęczy. Udział w wyzwaniu przyniósł nam wiele radości i satysfakcji z posiadanych umiejętności.


"Biało-Czerwona gra planszowa"

Na kolejnych zajęciach realizowanych w ramach programu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” wykonaliśmy „Biało-Czerwoną grę planszową”. Zgodnie z nazwą zadania- pola na naszej „planszówce” były w barwach narodowych naszego kraju.

Na Tęczowian czekało mnóstwo zadań, m.in. tropili wilka, oglądali żubry oraz śledzili bociany. Podczas gry nie zabrakło również pytań i łamigłowek dotyczących Polski. Przedszkolaki układały puzzle, sylabowały, liczyły oraz śpiewały, a wszystko związane z tematyką naszego państwa. Takie warsztaty są świetną zabawą, a przede wszystkim doskonałą możliwością na doskonalenie wiadomości i umiejętności dzieci. :)

Dzień Poczty

„Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce

Listy szare, białe, kolorowe

Kapelusz przed poczta zdejm” 

Jednym z ważniejszych wydarzeń, które obchodziliśmy w Tęczy był Dzień Poczty Polskiej. W czwartek 15 października nasze przedszkole zamieniło się w ogromny urząd pocztowy. 

Każdy z tęczowian mógł wcielić się w rolę urzędnika. Na zajęciach przyjrzeliśmy się również bliżej zawodowi listonosza, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania poczty. Motylki i Biedronki poznały również atrybuty związane z omawianym zawodem/dniem, m.in. znaczki pocztowe, koperty, pocztówki. W tym dniu wspólnie stworzyliśmy skrzynki  i wysyłaliśmy pocztówki i listy. Cofnęliśmy się również na chwilkę w czasy, gdy listonosza zastępowały gołębie roznoszące korespondencję. Podsumowaniem warsztatów był film edukacyjny, który przedszkolaki obejrzały z dużym zainteresowaniem. 

Zaczytane Przedszkole

Nasze Przedszkolaki bez wątpienia uwielbiają czytać książki. Dlatego też z tak dużym zaangażowaniem wzięły udział w programie edukacyjnym "Zaczytane Przedszkole". Warsztaty z książką rozpoczęliśmy 1 października. 

Dzieci miały okazję podzielić się swoją wiedzą na temat znanych im baśni. Każdy też o powiedział o swojej ulubionej bajce. Po wspólnych uzgodnieniach została odczytana Tęczowianom "Mała Syrenka" oraz "Przygody Kici Koci". Na koniec zajęć nasi milusińscy wykonali pracę plastyczną pt. "Moja ulubiona bajka". Dzieci bawiły się świetnie, a to dopiero początek naszej "zaczytanej" przygody. :) 

Dzień Chłopaka 2020

Już od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach, które będą im towarzyszyły przez całe życie. 

Jedną z takich uroczystości jest Dzień Chłopaka. 

W tym wyjątkowym dniu od samego rana wszystkie dziewczynki ze szczególną troską dbały o naszych małych dżentelmenów nakrywając do stołu przed śniadankiem. 

Na przedszkolaków czekały specjalne zadania do wykonania takie jak złożenie obrazku super bohatera czy wypicie specjalnej słodko – kwaśnej mikstury. 

Zarówno chłopcy jak i dziewczynki wzięli udział w turnieju sportowym. W każdym przedszkolaku obudził się duch rywalizacji. 

W nagrodę chłopcy zdobywali tytuły mistrzów w różnych dziedzinach. 

Ponadto wszyscy "Tęczowianie" wzięli udział w meczu piłki nożnej, który rozegraliśmy na magicznym dywanie, którym dysponuje nasze przedszkole. 

Radości nie było końca. Na zakończenie każdy chłopiec mógł poczuć się jak dorosły mężczyzna otrzymując krawat "Super Chłopaka". 

Po takim dniu dziewczynki z niecierpliwością czekają na swoje święto, które jak co roku będziemy obchodzić w marcu.