Dzień Kobiet

Dnia 09.08.2020 roku w naszym przedszkolu jak co roku obchodziliśmy Dzień Kobiet. To wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe.W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom.

Radosna atmosfera panowała już od samego rana. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach, np. w porządkowaniu sali po zabawie. Tego dnia uczyliśmy się o zawodach wykonywanych przez kobiety oraz wykonywaliśmy makaronową biżuterie dla małych dam. Ponadto dzieci tworzyły eliksiry piękności. Na zakończenie wspólnie zjedliśmy ciasto, przyniesione przez jednego z rodziców. Cały dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku .

Przyjdź do Nas wiosno!

Marzec, to czas oczekiwania na słońce, na zielone listki, to czas, kiedy na dworze robi się coraz cieplej, pojawiają się pierwsze nieśmiało wychylające się przebiśniegi i krokusy, po śniegowych bałwanach nie ma już nawet śladu...to znak, że zbliża się wiosna. Na zajęciach przeprowadzonych według programu „Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie”, przedszkolaki połączyły temat wiosny z kodowaniem.

Wiosenne kwiaty – temat przewodni zajęć, pozwolił dzieciom zapoznać się z jedną z pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Krokusy, żonkile, przebiśniegi, pierwiosnki czy tulipany – na zajęciach przedstawione w wirtualnej postaci na tablicy interaktywnej,  już niedługo zagoszczą w każdym ogródku. Zadaniem dzieci było kodowanie za pomocą drewnianych puzzli trasy, którą pokonał ozobot, zbierając piękne wiosenne kwiaty. Obie grupy podczas zajęć rozwijały umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie oraz zadaniowe podejście do stawianych problemów.

"Dzieci uczą rodziców"- z ekologią na Ty!

Wychowanie w duchu ekologii pozwala dziecku zrozumieć, jak wspaniały i złożony jest świat. W "Tęczy" staramy się wyrabiać wrażliwość i odpowiedzialność społeczną. Dokładamy wszelkich starań, by następne pokolenie miało pod dostatkiem czystego powietrza i wody zdatnej do picia, by żyło w bezpiecznym świecie bez klęsk żywiołowych i katastrof wywołanych działalnością człowieka.

W ramach kolejnego modułu programu edukacyjnego "Dzieci uczą rodziców" nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach ekologii. Segregowaliśmy śmieci, graliśmy  w  gry edukacyjne tematycznie związane z ochroną środowiska oraz stworzyliśmy plakat informujący "Jak dbać o środowisko". Wiedzę tę godnie z założeniem programu dzieci wyniosły do domu, aby "uczyć" rodziców. 

Teatrzyk kukiełkowy "Trzy świnki"

W poniedziałek, 02 marca gościliśmy w Tęczy wyjątkowych gości z firmy Pixel. Panowie przyjechali do Nas z teatrzykiem kukiełkowym pt. „Trzy świnki”. Każdy z przedszkolaków doskonale zna tę wyjątkową bajkę opowiadającą o trzech świnkach, które budowały domki oraz  przebiegłym wilku, który za wszelką cenę chciał pozbawić ich „dorobku”. 

Wszyscy  dobrze widzą, jak kończy się opowiadanie. Jak z większości bajek, także i z tej możemy wyciągnąć odpowiedni morał: ciężką i solidną pracą możemy osiągnąć sukces, zaś zadania wykonywane „byle jak” mogą poczynić się do porażki. Wiele pozytywnych emocji wzbudziły u Tęczowian barwne kukiełki. Efektem finalnym odwiedzin była sesja zdjęciowa o motywie pirackim. :) 

Warsztaty Zawodoznawcze

W piątek, 21 lutego w przedszkolu w Międzyrzeczu odbyły się warsztaty preorientacji zawodowej. Zajęcia obejmowały poznanie pracy w wybranych zawodach w odniesieniu do najbliższego otoczenia dzieci- pracy rodziców i najbliższych osób. 

Zajęcia miały na celu także kształtowanie właściwej postawy dzieci wobec pracy ludzkiej. Na koniec Przedszkolaki miały nie lada wyzwanie, rysowały bowiem jak wyobrażają sobie swoją przyszłość zawodową.

Bal Karnawałowy

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Dzieci przygotowały się do balu wykonując maski karnawałowe, które były elementem dekoracji. Panie wraz z dziećmi dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali wprowadzał w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. 

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek: można było spotkać wróżki, księżniczki, policjanta,  super silnych bohaterów, Elzę, jednorożca, strażaka Sama, piłkarza, biedronki, czarownice i wiele wiele innych. Tęczowianie w pierwszej kolejności mieli możliwość pozowania do zdjęć koleżeńskich na tle pięknej kolorowej dekoracji. Następnie odwiedzili nas Kubuś Puchatek oraz Myszka Miki, którzy wraz z dziećmi świetnie się bawili w rytmie najnowszych hitów. Wszyscy z wielką ochotą uczestniczyli  w tańcach, zabawach i konkursach przygotowanych przez nauczycielki naszego przedszkola. 

Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych  strojów. A kolejny bal karnawałowy już za rok :) 

"Kulinarne podróże- te małe i duże"

Podczas kolejnych zajęć realizowanych w ramach programu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” Motylki i Biedronki na chwilę przeniosły się do kulinarnej krainy. W środę, 19 lutego Tęczowianie poznawali przyprawy, warzywa i owoce pochodzące z różnych krajów.

Wśród najważniejszych z nich znalazły się m.in. papryka, chili, kurkuma, cynamon, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek i kiwi. Nie zabrakło także granata, kawy, wiórek kokosowych, pomidorów oraz owoców suszonych: rodzynek i ananasa. Dzieci z obu grup wykazały się dobrą znajomością przypraw, które stosowane są na co dzień w kuchni. W czasie warsztatów przyporządkowaliśmy również nasze produkty do flag państw, z których pochodzą. Zajęcia wpłynęły także w znacznym stopniu na rozwój zmysłu węchu, smaku i dotyku i wzroku, ponieważ artykuły rozpoznawaliśmy za pomocą zmysłów. W tym dniu najwięcej pozytywnych emocji wywołała degustacja granata oraz suszonego ananasa, który wyglądem przypominał żelki. :) 

Święto Zakochanych

„Życie bez miłości to czarodziejska latania bez światła” 

Antoine de Saint Exupery

Miesiąc luty kojarzy się wszystkim ze świętem zakochanych nazywanym potocznie walentynkami. Jak wiemy z historii miłość jest prawdziwą magią, ponieważ potrafiła przywrócić wzrok ukochanej Świętego Walentego. Jedną z tradycji tego dnia stało się wysyłanie walentynek- miłosnych listów z wyznaniami. Inspiracją tej czynności był list, który Walenty wysłał do swojej ukochanej. Obchody Walentynek stały się również tradycją w Tęczy.

W piątek 14 lutego na naszych milusińskich czekało mnóstwo wspaniałej zabawy. Tęczowianie stanęli przed zadaniami rozwijającymi logiczne myślenie, układaniem obrazków, sekwencji i szeregów. Ożywili również walentynkowe serca za pomocą aplikacji Quiver. Nie zabrakło również najbardziej znanych dzieciom par z kultowych bajek Disneya oraz prac plastycznych. W tym dniu najwięcej pozytywnych emocji wywołała walentynkowa sensoplastyka, podczas której Motylki i Biedronki wyławiali serduszka z czerwonej galaretki. W naszym przedszkolu dzień Świętego Walentego jest również dniem koloru czerwonego, co dodatkowo wpływa na atmosferę i magię miłości. :)

Wesoły Karnawał z Kodowaniem

Karnawał  to  okres  zimowych  balów,  maskarad,  wesołej  zabawy.  To  czas,  kiedy możemy  zamienić  się  w  królewnę,  rycerza, strażaka...i wiele innych postaci.  Na  zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie” połączyliśmy tematykę karnawałowych zabaw z  elementami  programowania.

Biedronki za pomocą drewnianych puzzli zakodowały  trasę  dla  robotów, które w tym dniu również „miały na sobie strój karnawałowy”. Ozobot Jednorożec i ozobot SpiderMan jadąc według komend po zakodowanej przez dzieci trasie, zbierały maski karnawałowe. 

Motylki w tym dniu pracowały indywidualnie. Każde dziecko na specjalnej kratownicy układało maski tak, żeby ani w linii pionowej, ani w linii poziomej nie powtórzył się ten sam wzór. 

Podczas zajęć z kodowania przedszkolaki rozwijały umiejętności planowania oraz kształtowały następujące kompetencje: umiejętność pracy zespołowej lub indywidualnej, logiczne myślenie oraz zadaniowe podejście do stawianych problemów 

Bezpiecznie w ferie

Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas ferii zimowych w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne w ramach projektu edukacyjnego „Dzieci uczą rodziców”. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach i zabawach pt.: „Bezpieczne ferie zimowe”. 

Dzieci podczas zajęć  układały puzzle przedstawiające zimowe zabawy na śniegu, historyjkę obrazkową, w której przedstawione były „dobre i złe” zachowania na śniegu. Wspólnie stworzyliśmy plakat ukazujący bezpieczne zachowania podczas ferii zimowych oraz te, które stwarzają zagrożenie. Zabawy ruchowe były doskonałym elementem zajęć, które pozwoliło na wyzwolenie energii oraz poczucie ducha rywalizacji sportowej. Przeprowadzone zajęcia uświadomiły dzieciom konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów zimowych.