"Biało-Czerwone drzewo dobrych uczynków"- Piękna Nasza Polska Cała

Podczas kolejnych zajęć w ramach programu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” stworzyliśmy drzewka dobrych uczynków. Rośliny były wyjątkowe, ponieważ kolor ich liści nawiązywał do naszych barw ojczystych, a mianowicie biało-czerwone. Dzieci z grupy Biedronki z zaciekawieniem słuchały opowiadania o dobrym zachowaniu, po czym wykonały swoje drzewo.

Zaś Motylki samodzielnie stworzyły własne liście- rysując na nich swoje pomysły na dobre uczynki, wśród których znalazły się, m.in.: pomoc rodzicom, dbanie o przyrodę, sprzątanie po sobie czy słuchanie osób starszych oraz zgodna zabawa. Nasi Tęczowianie doskonale wiedzą, jak być dobrym, uczynnym kolegą/koleżanką, a zarazem super przedszkolakiem! :) 

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

We wtorek 15 października rozpoczęliśmy II edycję programu "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury". Najpierw nasz Tęczowy Miś Ryś odwiedził grupę Biedronek i przeczytał im bajeczkę o swoim imienniku, który wybrał się z rodzicami do lasu na grzyby. Małemu misiowi szybko znudziło się poszukiwanie grzybów i wyprawa do lasu szybko stała się okazją do psot. Zaczął wspinać się po skałach i drzewach, niestety nie potrafił z nich samodzielnie zejść. Na szczęście miś, tak jak każde dziecko, zawsze może liczyć na swoich rodziców, którzy uratują go z niejednej opresji.

Natomiast grupa Motyli wysłuchała bajeczki terapeutycznej pt "Droga do domu". Jej głównym bohaterem był mały Strumyczek, który podczas sztormu zgubił swoją mamę. Zrozpaczony i przestraszony próbował znaleźć drogę powrotną do domu. W tych poszukiwaniach pomagała mu rybka Miłka. Po wielu perypetiach i długiej podróży wreszcie udało im się odnaleźć mamę strumyczka.

Obie grupy wysłuchały piosenki "Czytaj z Misiem" i pięknie pokolorowały misiowe obrazki. W tym dniu nasz tęczowy Miś Ryś wyruszył w odwiedziny do pierwszego przedszkolaka, aby wysłuchać wielu pięknych bajeczek, opowiadań i wierszy.

Wizyta strażaków z OSP Stanowice

W środę 10.10.2019 r.  przedszkolaki z wielką radością powitały wyjątkowych gości – strażaków z OSP Stanowice. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. 

Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło oglądanie wozu strażackiego, którym przybyli nasi goście. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Tęczowianie z wielką radością przymierzali hełm oraz inne atrybuty strażackie. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem przy wozie strażackim. Po uśmiechach na twarzach dzieci widać było  ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. 

Bardzo dziękujemy strażakom z OSP Stanowice za poświęcony czas i niezwykłą lekcję o bezpieczeństwie. 

Jesienne "Kodowanie na dywanie"

Podczas kolejnych zajęć w ramach programu edukacyjnego „Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie” królowała Pani Jesień. Kolorowa, obfita  w  dary:  pachnące,  dojrzałe  owoce,  grzyby,  kasztany,  żołędzie, mieniąca się całą paletą barw- taka jest polska złota jesień.

Nasze przedszkolaki doskonale znają już charakterystyczne oznaki tej pięknej pory roku. I wiedzę tę wykorzystały na naszych zajęciach. Biedronki planowały drogę, podczas której zbierały jesienne owoce, natomiast Motylki projektowały suknię Pani Jesieni, wyznaczając tym samym trasę na ozobota. Tęczowianie planując swoją pracę rozwijali różne umiejętności m.in odczytywania wybranych sekwencji kolorów czy wskazywania odpowiedniego pola na macie na podstawie podanych wskazówek.

Dzień Chłopaka

W naszym przedszkolu zawsze uroczyście obchodzimy wszystkie dni świąteczne. Tak i też było 30 września, który jest Dniem Chłopaka. Tego dnia nasze dziewczynki stanęły na wysokości zadania, dbając o dobre samopoczucie swoich kolegów, złożyły im piękne życzenia i głośno zaśpiewały sto lat.  Obdarowały również wszystkich chłopców koronami i krawatami "Super Chłopaków" i pod tymże hasłem przebiegał ten szczególny dzień.

Chłopcy podczas wykonywania specjalnie dla nich przygotowanych zadań, udowodnili że zasługują na miano "Super Chłopaków". Bezbłędnie rozpoznawali marki wszystkich samochodów, szybko i sprawnie uporali się z trudnym torem przeszkód i dzielnie wypili kwaśną lemoniadę. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku, a na zakończenie odbyła się dyskoteka z ulubionymi hitami naszych przedszkolaków. Jak zawsze w takie radosne dni, ten również był pełen fantastycznej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

"Jak dobrze mieć sąsiada"- warsztatu w ramach programu "Piękna nasza Polska cała"

W piątek, 27 września w Tęczy odbyły się pierwsze zajęcia realizowane w ramach programu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”. Tego dnia główne hasło brzmiało „Jak dobrze mieć sąsiada”, bowiem tematyka warsztatów dotyczyła państw, które sąsiadują z naszym krajem. Przedszkolaki poznały historię, tradycje i folklor Niemiec, Czech, Rosji oraz Ukrainy. 

Motylki i Biedronki wykazały się dobrą znajomością bajek („Krecik”, „Pszczółka Maja”, „Wilk i zając”) które swe początki zawdzięczają naszym sąsiadom. Tego dnia nie zabrakło również quizu dotyczącego tradycyjnych potraw wywodzących się z innych państw, m.in. barszcz ukraiński, placki ziemniaczane, czy pieczony ser. :) Tęczowianie nie zapomnieli również o naszych pięknych biało-czerwonych barwach i zajęcia zakończyły się recytacją wiersza „Powiewa flaga”. 

Wizyta ratownika medycznego

W środę 25 września nasze przedszkole odwiedził ratownik medyczny. Celem spotkania było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Na wstępie każdy przedszkolak mógł wejść do karetki pogotowia ratunkowego, aby z bliska zapoznać się z jej wyposażeniem. Następnie dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy oraz zajrzeć do plecaka każdego ratownika medycznego. 

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Przedszkolaki na specjalnym fantomie uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku.


Dzień Przedszkolaka

Dnia 20 września  obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym szczególnym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Każdy przedszkolak został obdarowany opaską na głowę, a następnie w towarzystwie wesołej muzyki rozpoczęły się przeróżne zabawy, gry i konkursy rekreacyjno-sportowe. Najwięcej emocji i śmiechu było przy takich konkurencjach jak, picie przez rurkę, czy jedzenie kolorowych draży na czas.

Mnóstwo frajdy sprawiły tęczowianom  tańce i zabawy z balonami. Nie zabrakło także wspólnego wykonania rysunków swoich podobizn. Po południu dzieci kontynuowały swoje świętowanie na przedszkolnym placu zabaw. Tam również radości nie było końca! To był wesoły dzień, pełen wspaniałej zabawy i uśmiechu. :) 

Spektakl "Czerwony Kapturek"

W poniedziałek 16 września do naszego przedszkola przybyli aktorzy z teatru Blaszany Bębenek ze spektaklem pt. "Czerwony Kapturek". Przedstawienie opowiadało o przygodach znanej na całym świecie dziewczynki w czerwony kapturku. 

Podczas przedstawienia Tęczowianie przenieśli się do świata baśni, gdzie spotkali nie tylko głównych bohaterów, ale również bardzo głodnego niedźwiadka, zagubioną pszczółkę, pana Sowę  i kilka innych postaci, które zmagały się z wielkim problemem. Podczas spektaklu można było usłyszeć autorskie utwory zaśpiewane na żywo oraz podziwiać zmieniającą się scenografię. Dzieci wraz z bohaterami mogły uczestniczyć we wspólnym tańcu, wspólnie szukać miodu i segregować jajka z Czerwonym Kapturkiem. 

Ta znana bajka, przedstawiona z humorem i zabawnymi dialogami ukazała Biedronkom i Motylkom ważny morał: nie można ufać nieznajomym. 


Kodowanie- czas start!

Za nami pierwsze zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Uczymy dzieci programować. Kodowanie na dywanie.” Biedronki przygodę z kodowaniem rozpoczęły od zajęć z matą i kolorowymi kubeczkami. Zadaniem najmłodszych przedszkolaków było ułożenie na macie kubeczków według podanych kolorów a następnie układanie kolorowych wież i innych budowli.

Motylki natomiast miały okazję wypróbować jak działa ozobot BIT. Ozobot to mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata informatyki, uczy poprzez zabawę i doświadczenie, rozwija myślenie logiczne i algorytmiczne, przez co rozwija w dzieciach nawyki myślowe ułatwiające im funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dodatkiem do świetnej nauki poprzez zabawę są specjalne puzzle, które doskonale urozmaicają programowanie. Starsze przedszkolaki z zapałem układały trasy, które musiał pokonać ozobot. Zestaw składa się z 96 puzzli o różnych funkcjach (linie proste, zakręty, zawracanie, pauzy, itp.).

Dzięki wciągającej zabawie dzieci aktywnie uczą się podstaw programowania rozwijając przy tym kreatywność i logiczne myślenie.. Układanie puzzli bardzo angażuje obie półkule mózgu, wypracowuje precyzję, ćwiczy ruchy motoryki małej, przez co rozwija sprawność palców dłoni. Jeżeli do tego dodamy naukę programowania robotów powstaje doskonała pomoc edukacyjna, która nie tylko pomaga w nauce logicznego myślenia, wprowadza w świat algorytmów, ale i doskonale ćwiczy pamięć, koncentrację uwagi.