Informacje MEN

Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie MEN. 

Informacje MENPodziękowanie od Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wałbrzychu

Kochane Motylki, Kochane Biedronki <3

Pamiętacie zbiórkę karmy dla zwierząt, którą organizowaliśmy w przedszkolu? :)

Informujemy, że zebrana przez Was karma trafiła do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wałbrzychu :)

Wałbrzyskie schronisko oficjalnie dziękuje Nam za pomoc dla ich podopiecznych :)

Oficjalne podziękowanie wałbrzyskiego schroniska :)Informacja dla rodziców

Szanowni Rodzice!

Wszechstronny rozwój dzieci jest naszym wspólnym zadaniem. W związku z ograniczeniem funkcjonowania  placówek oświatowych informujemy ,że  na naszej stronie internetowej , jednocześnie na facebooku  przedszkola będziemy udostępniać  zadania, zabawy, konkursy oraz karty pracy- zgodne z blokami tematycznymi i podstawą programową. Propozycję zadań będą dostosowane do możliwości dzieci. Nie są one obowiązkowe, a ich celem jest przede wszystkim wspólne spędzanie czasu  oraz  zabawa ukierunkowana na rozwój dziecka :) 
Na naszej stronie internetowej utworzyliśmy nową zakładkę "Edukacja zdalna", na której udostępniane są zadania oraz karty pracy. Zachęcamy do codziennego odwiedzania naszej strony :) 

Już teraz zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku edukacyjnego "o Wirusie na literkę K". 

Porady dla rodziców

             Adaptacja dziecka w przedszkolu

Dla dziecka rozpoczynającego edukację przedszkolną to nowy etap swojego życia. Dziecko pozostaje poza domem i zaczyna funkcjonować w dwóch środowiskach: rodzinnym i instytucjonalnym (przedszkolnym). Wejście do nowej społeczności wiąże się z całkowitą zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń i sposobu życia dziecka, które do tej pory cały czas spędzało z rodziną, gdzie czuło się pewnie i bezpiecznie zajmując ważną pozycję w rodzinie.

Ogromny wpływ na adaptację dziecka do grupy przedszkolnej mają rodzice jeśli w pełni akceptują wybrane przez siebie przedszkole, nauczycielki pracujące w grupie i ich metody pracy. Rodzice jako osoby najsilniej związane z dzieckiem, powinny dać dziecku możliwość stopniowego wejścia w nową społeczność.

Jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu?

Oto „klucz” , jak zminimalizować negatywne reakcje, unikając błędów w postępowaniu rodziców:


1. W początkowym okresie adaptacji odbieraj dziecko wcześniej. Dziecko 3,4,5 letnie ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.

2. Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi.

3. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wymusić wszystko.

4. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.

5. Kontroluj, co mówisz. Zamiast: „Już możemy wracać do domu”, powiedz „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

6. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu- to powoduje niepotrzebny stres.

7. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, która zna Twoją pociechę.

8. Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie. Nie mów wiec: przyjdę, kiedy skończę prace, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą prace. Lepiej powiedzieć: odbiorę cie z przedszkola po podwieczorku lub obiedzie. Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by

DOTRZYMAĆ SŁOWA.

9. Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że twoja pociacha płacze. Takie zachowania u dziecka rozpoczynającego dopiero funkcjonowanie poza środowiskiem rodzinnym są zupełnie normalne.

10. Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy i wielość zabawek. A życzliwa i uśmiechnięta pani zawsze przytuli, weźmie na kolana i uspokoi, zajmując jego uwagę, czymś miłym i pozytywnym.

11. Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonie. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że maluch odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa w nowym miejscu.

12. Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela. To osoba, która spędza z dzieckiem większość dnia, wiec doskonale je zna i jest kompetentna w swoim zawodzie. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie. Dziecko, widząc, że rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.

13. Zorganizuj czas na bycie z dzieckiem po odebraniu go z przedszkola- to pozwoli zminimalizować tęsknotę za rodzicem, wspólne spędzanie czasu z dzieckiem wynagrodzi mu Waszą nieobecność w przedszkolu.


CO PRZESZKADZA, A CO POMAGA W ADAPTACJI?

CO PRZESZKADZA W ADAPTACJI ?

1. Okłamywanie dziecka. Nie oszukuj dziecka, że będziesz siedzieć w szatni.

2. Zadręczanie pytaniami o przedszkole. Nie zadawaj ciągle pytań o przedszkole.

3. Brak konsekwencji. Dziecko musi chodzić do przedszkola regularnie.

4. Porównywanie z innymi. Twoje dziecko jest absolutnie wyjątkowe.

5. Zawstydzanie. Nie ośmieszaj malca zdaniami typu : Taki duży chłopiec, a płacze.   


CO POMAGA W ADAPTACJI ?

1. Pozytywne nastawienie rodzica. Dziecko z uwagą obserwuje dorosłych.

2. Czułość i uwaga. Okazuj maluchowi dużo uwagi i zainteresowania.

3. Chwalenie i dostrzeganie drobnych sukcesów. Pochwal malca i powiedz, że jesteś dumny.

4. Kreatywność. Wspólnie szukajcie rozwiązań przedszkolnych trudności.

5. Współpraca z wychowawcą. Od początku staraj się nawiązać relacje z wychowawcą.


Uroczyste podziękowanie od Ministra Edukacji Narodowej za udział w akcji "Szkoła do hymnu"

Podziękowania Ministra Edukacji Narodowej za udział Przedszkola Tęcza w akcji "Szkoła do hymnu" i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".Uroczyste podziękowanie od Ministra Edukacji Narodowej za udział w akcji "Szkoła pamięta"

Podziękowania Ministra Edukacji Narodowej za udział Przedszkola Tęcza w akcji "Szkoła pamięta". Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej Małej Ojczyzny. Uroczyste podziękowanie od Prezydenta RP za udział w akcji "Szkoła do hymnu"

Nasze Przedszkole otrzymało uroczyste podziękowanie od Prezydenta RP za udział w akcji "Szkoła do hymnu" oraz Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna Nasza Polska Cała" 😍
Programy edukacyjne, które realizujemy w roku 2019/2020

Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury- W tym roku przedszkolnym będziemy kontynuować współpracę przy realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY. Organizatorem tego projektu jest Grupa MAC S.A. a jego autorem jest Aneta Konefał. Głównym celem projektu jest promowanie i rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodziców we współpracy z przedszkolem. Głównym bohaterem projektu jest pluszowy miś, który będzie odwiedzał wszystkie dzieci w domu. Dzieci wraz z rodzicami będą czytały mu dowolnie wybraną bajkę. Miś będzie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą imię dziecka, tytuł przeczytanej bajki a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją rączkę. W tym roku 2019/2020 czytamy polskie bajki, baśnie i wiersze. Liczymy na współpracę z naszymi rodzicami i życzymy udanej zabawy. 

Ogólnopolski program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować. Kodowanie na dywanie” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się naszym dzieciom na każdym etapie ich życia.

W tym roku odbędzie się już IV edycja programu. Będziemy kodować tradycyjnie w trybie offline, czyli na macie oraz za pomocą robotów Ozobot Bit wraz z zestawami drewnianych puzzli. 

„Piękna Nasza Polska Cała”- Projekt zgodny z Podstawą Programową i drugim kierunkiem polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeznaczony jest dla zainteresowanych placówek oświatowych.  


,,Moje zdrowie – moja siła, wielka moc”- ogólnopolski projekt z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień. W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiedzie spędzanie wolnego czasu przed ekranem, zauważa się, iż już od najmłodszych lat dzieci nie dbają o własne zdrowie. Dodatkowo, dzieci odżywiają się w niewłaściwy sposób, często nadużywając słodyczy. Z roku na rok widoczna jest u dzieci spora nadwaga wynikająca z braku aktywności fizycznej, co skutkuje później niestety wadami postawy już u dzieci w młodszym wieku szkolnym. Aby zminimalizować problem i zachęcić dzieci do dbania o własne zdrowie nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień  ,,Moje zdrowie – moja siła, wielka moc”. 


      I.            Cele programu:

    a) cel główny: wychowanie zdrowego, aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia.

     b) cele szczegółowe:

- nawiązanie współpracy między placówkami w całej Polsce,

- zrozumienie znaczenia zdrowia dla rozwoju człowieka,

- utrwalanie prawidłowych nawyków higienicznych i zachowań prospołecznych,

- rozwijanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśniczą,

- podniesienie wiedzy na temat funkcjonowania poradnictwa telefonicznego i innych form pomocy, 

- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych,

- tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej,

- kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska przyrodniczego, 

- poznanie i zrozumienie zagrożeń dla zdrowia wynikających z nadmiernego spędzania czasu przy komputerze i przed telewizorem,

- poznanie ciekawych i ważnych zawodów.Po co uczymy dzieci programować?

uczenie programowania to rozwijanie uniwersalnych kompetencji , kształtowanie umiejętności logicznego, algorytmicznego myślenia, pracy zespołowej, szukania kompromisów, rozwijanie kreatywności, oswajanie z nowoczesnymi technologiami. 
Cele realizacji projektu: 

- Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży. 

- Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych. 

- Uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski. 

- Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów. 

 - Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. 

- Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów 

Wykaz podręczników 2019/2020


„Olek i Ada” Trzylatek. Poziom A. Pakiet


Zawartość pakietu:

- Książka

- Karty pracy cz 1

- Karty pracy cz 2

- Wyprawka plastyczna

„Olek i Ada”. Pięciolatek. Poziom B. Pakiet

Zawartość pakietu:

- Książka

- Karty pracy cz 1-5

- Wyprawka plastyczna