Gimnastyka Kniessów, nazywana również „Ruchem w rytmie”, jest rodzajem gimnastyki rytmicznej. Istotą ćwiczeń nie jest muzyka, a wyraźny i czytelny rytm, który pozwala na wykonywanie ćwiczeń w określonym czasie- tempie.Do przeprowadzenia gimnastyki oprócz muzyki niezbędne są także przybory muzyczne, takie jak: dzwoneczki, grzechotki, bębenki, woreczki z grochem, itp.,  które pomagają dzieciom wyczuć fazy ruchu i dopasować je do całości układu.

Odimienna Metoda Nauki Czytania jest programem edukacyjnym mającym na celu wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym rozumieniem tekstu. Podstawowym celem programu jest tworzenie takich sytuacji edukacyjnych, które bez wysiłku i w przyjazny sposób doprowadzą do wykształcenia kompetencji czytelniczych u dziecka w wieku przedszkolnym.

Dziecięca matematyka to koncepcja wspomagania rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną realizowana tak, aby zapewnić maluchom sukcesy w nauce. Istotą wspomagania rozwoju jest mądrze organizowany proces uczenia się dzieci. Najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka ,które stanowią budulec z którego dziecięcy umysł tworzy pojęcia i umiejętności. Dziecięce liczenie metodą Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej obejmuje wiele kręgów tematycznych.

Metoda malowania dziesięcioma palcami, jest to rodzaj ekspresji twórczej. Polega  na swobodnej manipulacji farbami, przy użyciu dłoni i palców. Jako jedna z najskuteczniejszych metod swobodnej ekspresji, daje możliwość rozładowania napięć emocjonalnych, poprzez działalność artystyczną. Tym, co wyróżnia tę metodę na tle innych, jest możliwość wyrażenia siebie.

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Mówiąc w skrócie, integracja sensoryczna pozwala segregować, porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu. Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo dostosowuje się do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a „dobre” zachowanie pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolność do nauki i samoocenę. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami.

Zdolność koncentracji i słuchania jest niezbędnym warunkiem każdego procesu uczenia się. Rozwój tych umiejętności jest pierwszym krokiem na drodze do rozwoju społecznego i twórczego. Gry i zabawy z piosenką rozwijają wyobraźnię i możliwości twórcze, uczą bycia w grupie oraz integrują grupę. Rozwijają także zdolność ekspresji i improwizacji. Wszystkie te zalety wykorzystuje Metoda Dobrego Startu (MDS) Marty Bogdanowicz.

W pracy z najmłodszymi bazuje się na rytmicznym śpiewie oraz grze na prostych instrumentach wchodzących w skład orffowskiego instrumentarium: bębenki, tamburyna, kołatki, grzechotki, trójkąty, dzwonki melodyczne. Rytm u Carla Orffa jest najważniejszym elementem w muzykowaniu. Dzięki niemu jest możliwy rozwój ekspresji wykonawczej i improwizacji u dzieci.

Profilaktyka logopedyczna  jest to stwarzanie odpowiednich warunków, których zadaniem jest niedopuszczenie do pojawienia się zaburzeń rozwoju mowy. Jej głównym celem jest stymulowanie procesu nabywania przez dziecko sprawności, od których zależy prawidłowy przebieg kompetencji językowej i komunikacyjnej.

Metoda Paula Dennisona ukierunkowana jest na ćwiczenia obu półkul mózgowych. Mózg jest narządem symetrycznym, a każda półkula ma inne zadania. Dzięki harmonijnej współpracy obu półkul dzieci z łatwością przyswajają sobie nową wiedzę i umiejętności. Prawa półkula mózgu steruje naszym życiem emocjonalnym, a także jest odpowiedzialna  za uczenie się, uczucia, pamięć długotrwałą, percepcję przestrzeni. Lewa półkula odpowiada za widzenie szczegółów, analizę, myśli.

Źródłem inspiracji do wprowadzenie w życie metody Klanzy jest przede wszystkim pedagogika zabawy, która ma na celu poszukiwanie rozwiązań metodycznych, ułatwiających proces uczenia się dzieci poprzez zabawę. Opiera się na rozumieniu terminu „zabawa”, który pojmowany jest jako czynność dająca przyjemność, wyzwalająca kreatywność, zaspakajająca różne potrzeby, pozwalająca na poznawanie nowych wartości, zdobycie wiedzy, a także na budowanie odrębnego, fikcyjnego świata.